O štítkování pneumatik

Povinné štítky zavedla Evropská unie pro pneumatiky vyrobené po 1. červenci 2012. Kromě výjimek jsou od té doby všechny pneu hodnocené podle spotřeby paliva, brzdné dráhy na mokru a vnější hlučnosti. Zároveň musí být viditelně označeny nálepkou na pneumatice nebo v jejím nejbližším okolí.

 • Štítky informují o přilnavosti na mokru, valivém odporu a hlučnosti – díky tomu lze snadno a objektivně porovnat jednotlivé pneumatiky mezi sebou.
 • Hodnocení je povinné pro pneumatiky na osobní, nákladní a lehké nákladní vozy. Naopak se netýká například rezervních a závodních pneu.

Třída palivové účinnosti

Vychází z míry valivého odporu pneumatik, který ovlivňuje spotřebu paliva. Tato síla vzniká mezi pneumatikou a silnicí při točení kol. Valivý odpor je přímo úměrný spotřebě paliva – čím nižší je, tím menší bývá spotřeba vozu a naopak.

Třída palivové účinnosti se uvádí na stupnici od A (nejlepší) do G (nejméně úsporná). S každým stupněm klesá nebo naopak roste spotřeba paliva cca o 0,1 l na 100 km. Rozdíl mezi třídou A a G může znamenat snížení spotřeby paliva až o několik procent. Valivý odpor vozidla se podílí na spotřebě paliva asi z 20 %.

Trida palivove ucinnosti

Třída přilnavosti na mokru

Udává schopnost pneumatik brzdit na mokré silnici. Ze štítku se tak dozvíte důležité informace o jízdních vlastnostech na mokru. Třídu přilnavosti výrobci udávají na stupnici od A (nejkratší brzdná dráha) do G (nejdelší brzdná dráha). S každým stupněm při tom brzdná dráha roste nebo se naopak zkracuje o několik metrů.

Rozdíl mezi nejhorším a nejlepším hodnocením může znamenat zkrácení brzdné dráhy o desítky procent. Pneumatiky s dobrým hodnocením také lépe drží na vozovce a jsou stabilnější v zatáčkách.

Třída přilnavosti na mokru

Udává vnější hlučnost, kterou pneumatika způsobuje při kontaktu s vozovkou. Tato hodnota se měří v decibelech (dB) a někdy ji rozdělujeme na vnější a vnitřní hlučnost. Graficky znázorněné zvukové vlny jsou na štítku doplněné číslem od 1 (tišší pneumatiky) do 3 (hlučnější pneu) podle následujícího kritéria:

 1. Vnější hlučnost pneumatiky splňuje normu EU platnou od roku 2016 sníženou o více než 3 dB
 2. Vnější hlučnost pneumatiky splňuje normu EU platnou od roku 2016 sníženou o 0–3 dB
 3. Vnější hlučnost pneumatiky splňuje normu EU platnou od roku 2016

 

Tiché pneumatiky snižují celkové emise hluku, a přispívají tak k lepšímu životnímu prostředí a pohodlnějšímu cestování.

Třída hlučnosti pneumatiky

Časté dotazy a odpovědi

 • Musím se při vybírání pneumatik řídit hodnotami na štítku?
  Ne. Cílem štítků je poskytnout objektivní informace o vlastnostech pneumatik. Záleží jen na vás, jaké obutí pro své auto objednáte. Subjektivní dojmy jako například ovladatelnost nebo záběr na sněhu můžete zjistit například z odborných testů.
 • Podle čeho mám vybírat nové pneumatiky?
  Pneumatiky doporučujeme vybírat podle údajů ve velkém technickém průkazu a vašich požadavků na styl jízdy, kvalitu nebo třeba počet najetých km. Pro podrobnější informace navštivte sekci Značení a vybírání pneumatik.
 • Pomůžete mi s výběrem?
  Pokud se chcete na něco zeptat nebo poradit s odborníky z našeho pneuservisu, zavolejte na 722 660 660 nebo nám pošlete e-mail.

Vyberte si z našich letních, zimních nebo celoročních pneumatik za zvýhodněné ceny.

TUV NORD

Certifikát kvality služeb pro náš autobazar a autoservis

Uskladnění pneumatik

Pneuservis AKCE 2024

LB Automobile

Dobronická 635
Praha 4 - Kunratice

Více o firmě LB Automobile >

 
OTEVŘENO

PO - PÁ 8:00 - 18:00
SO 8:00 - 18:00
 PNEUSERVIS

PO - PÁ 8:00 - 18:00
SO 8:00 - 18:00
 

 

Pár slov o nás

Od roku 1995 provozujeme autoservis Praha 4, pneuservis na Praze 4 a měření emisí Praha. Po 18 letech jsme se rozhodli otevřít internetový obchod, který vám nabídne snadný způsob, jak si objednat kvalitní pneumatiky za nízké ceny. A protože se zaměřujeme také na výměny a uskladnění pneumatik, šetříme váš čas i peníze.

až 60% sleva na pojištění